Jätkäsaaritekoa etsitään jälleen

Puistojoogaa vuonna 2021 Hyväntoivonpuistossa. (kuva: Pipsa Sinkko-Westerholm)

Jätkäsaari-seura ja Jätkäsaari–Ruoholahti-lehti etsivät jo viidettä kertaa Vuoden Jätkäsaaritekoa ja sen tekijää. 

Vuoden teoksi valitaan toiminto tai hanke, joka on edistänyt ansiokkaasti Jätkäsaaren viihtyvyyttä. Teon tekijä voi olla yksityinen henkilö, ryhmä, yritys, järjestö tai mu yhteisö.  

Tekoa ja sen tekijää voi ehdottaa kuka tahansa edellämainituista. 

Teko julkistetaan ja sen tekijä palkitaan kunniakirjalla Hyvän tuulen fest -asukastapahtumassa, joka pidetään Hyvätoivonpuistossa lauantaina 6. syyskuuta. klo 11–15.  Kyseiset festit järjestetään jo neljättä kertaa.

Ehdotus perusteluineen pitää lähettää viimeistään 30. heinäkuuta osoitteeseen
jatkasaariseura@gmail.com

Jätkäsaariteon valinnan tekee seuran ja lehden nimeämä raati. Vuoden 2024 teoksi se valitsi Jätkäsaaren kylmävesiumareiden monipuolisen toiminnan uimapaikkojen saamiseksi Jätkäsaaren. Vuoden 2023 teko oli Mannerheimin Lastensuojeluliiton paikallisosaston toiminta alueen lasten ja lapsiperheiden hyväksi. 

Vuonna 2022 palkittiin Viirus-teatterin Jätkäsaaren sydän -näytelmä. Siinä kierrettiin oppaan johdolla ympäri saarta ja osa näyttelijöistä oli tavallisia saaren asukkaita. 

Vuoden 2021 tunnustus myönnettiin Kirsi Kankaanpäälle hänen maksutta ohjaamastaan Joogaa kaikille -liikunnasta Hyväntoivonpuistossa. 

Kaikki aiemmin palkitut jatkavat edelleen ansiokasta toimintaansa alueellamme. Kirsi Kankaanpään ilmainen puistojoogakin käynnistyy taas maanantaina 12. toukokuuta kello 11, ja jatkuu sitä lähtien joka maanantai samaan aikaan  puiston nurmikolla vastapäätä Belle Baguette -kahvilaa.   

Teksti: Juha Saarinen

Lisätietoja: Juha Saarinen, Jätkäsaari-seura, puh. 050 3787959,
juha.u.saarinen@gmail.com